دپارتمان‌ها

درصدد انجام مأموریت‌های ذکرشده و تصویر کردن آینده‌ای روشن برای نسل جوان و مشتاق برای حضور در عرصۀ حرفه‌ای، استودیو معماری در سه دپارتمان سازمان یافته است که همۀ آن‌ها با یک استراتژی مشخص زمینه را برای رشد متقابل و تعامل میان هنرجو و استاد فراهم کرده و به تحقیق، آموزش و تولید در چارچوب تعیین‌شده می‌پردازد.

  • دپارتمان معماری شامل:
  1. گروه معماری و نظام‌مهندسی:

معماری تنها ساختمان‌سازی نیست، یک دانش میان‌رشته‌ای است که بسیاری از علوم را دربر می‌گیرد. دنیایی مملو از پیچیدگی و فراورده‌ای آمیخته با هنر؛ اما ازآنجاکه نتیجۀ تناقض میان رویکرد آکادمیک با دنیای حرفه‌ای در فرایند آموزش معماری، حضور معماران و شهرسازان در حاشیه و سلطۀ افراد غیرمتخصص و بازار در متن توسعه شهری ایران بوده است؛ استودیو، به‌واسطۀ همکاری با حرفه‌مندان در فرایند آموزش معماری و به پشتوانۀ تجارب پیشین در این حوزه شرایط را برای بازنگری و شناخت بهتر اصول اولیه و فهم این رشته فراهم کرده است تا هنرجویان در فرایند یادگیری نگاه واقع‌بینانه‌تری به معماری، چه در ترکیب با هنر و چه در شناخت الزامات و قوانین فنی و مهندسی برای ورود به بازار کار داشته باشند.

  1. گروه نرم‌افزارهای معماری:

ترسیم، اولین قدم برای پیاده‌سازی ایده‌ها و تجسم ذهنی یک معمار در عالم واقع است که امروزه تنها به استفاده از کاغذ و قلم محدود نمی‌شود و بسیاری از نرم‌افزارهای کاربردی به‌ویژه در حوزۀ معماری توانسته‌اند نقش بسزایی در خلق یک اثر از مرحلۀ طراحی تا اجرا داشته باشند. معماران و هنرمندان متناسب با نیازشان و فناوری به‌کاررفته در این نرم‌افزارها قادرند پیشرفت پروژه را بهتر از گذشته مدیریت کنند. در نتیجه با استفاده از دانش روز و تحقیق پیرامون کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای مورد نیاز در حوزۀ معماری، معماری داخلی و گرافیک در دو شیوۀ آموزش مجازی (با ارائۀ پکیج‌های دیجیتال با اخذ مدرک از مراجع ذیصلاح) و آموزش حضوری، هنرجویان را در فراگیری جدیدترین نرم‌افزارها یاری می‌کنیم.

  1. گروه معماری داخلی و دکوراسیون:

معماری داخلی دانشی است که تنها در بُعد زیبایی‌شناسی یک فضا خلاصه نمی‌شود و اطلاعات فنی مهندسی لازم برای طراحی و اجرا را نیز دربر می‌گیرد و به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در جامعۀ حرفه‌ای نیز سهم بسزایی در اشتغال دارد. در همین راستا با هدف تربیت نیروی متخصص و آگاه به مبانی علمی و هنری این رشته، زمینه را برای کسب مهارت لازم برای فعالیت در بازار طراحی داخلی، با در نظر گرفتن دوره‌های تجربی و کارگاهی در کنار دانش زیبایی‌شناسی و کاربردی فضا و نرم‌افزارهای طراحی طبق سیلابس تعیین‌شده برای علاقه‌مندان به این حرفه فراهم کرده‌ایم.

  • دپارتمان مُد و لباس:

دنیای جذاب طراحی مُد یا فشن دیزاین هنری است که امروزه به صنعتی بزرگ در عرصۀ رقابت جهانی بدل شده است و مرزهای آن فراتر از طراحی لباس، طراحی اکسسوری (جواهرات و زیورآلات) را نیز شامل می‌شود و روزبه‌روز نه‌تنها نظر علاقه‌مندان بسیاری را به سمت خود جلب کرده است، بلکه از جایگاه خوبی در بازار حرفه‌ای برخوردار است. با وجود این، به نظر می‌رسد در ایران هنوز این حرفه با کمبودهایی روبه‌روست و برای بسیاری از افراد قلمرویی ناشناخته است. استودیو با آگاهی از اهمیت این رشته و شناخت کمبودها و فرصت‌های موجود در آن، تلاش کرده است تا با افزایش خلاقیت و آموزش استانداردهای جهانی در فرایند طراحی تا اجرا، هنرجویان شناختی کاربردی‌تر از این رشته داشته باشند. 

  • دپارتمان هنرهای تجسمی:

هنر، توانایی و مهارت خلق دنیایی است که در هر شکل و فرمی می‌تواند معنا و مفهومی را منتقل کند. در این میان هنرهای تجسمی: هنرهای مبتنی بر حس بینایی، جامع‌ترین رشته‌ای است که اصول و مبانی بسیاری از رشته‌ها را دربر می‌گیرد. استودیو معماری با برگزاری دوره‌هایی در این حوزه و متناسب با نیاز جامعه مسیر را برای پرورش خلاقیت، تجسم و تصویرسازی ذهنی هموار کرده است تا این رشته در هر یک از قلمروهای خود منجر به خلق دنیایی زیباتر شود و به‌صورت هدفمند زمینه‌های اشتغال برای علاقه‌مندان و هنرجویان را فراهم کند.