گرس‌هاپر (Grasshopper 3D, Visual Programming Language) یکی از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین پلاگین‌های نرم‌افزار راینو است و خود یک نرم‌افزار مستقل نیست. دلیل محبوبیت و علاقه‌مندی طراحان به نرم‌افزار راینو تا حدودی مربوط به پلاگین گرس‌هاپر می‌شود.

پلاگین‌ها، افزونه‌های کاربردی‌ هستند که با نصب روی یک نرم‌افزار مستقل، امکان اجرای دستورات جدیدتر و پیچیده‌تر را فراهم می‌کنند. پس برای استفاده از گرس‌هاپر نیاز است تا با نحوۀ کار با نرم‌افزار راینو آشنایی داشته باشیم. گرس‌هاپر به شما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به برنامه‌نویسی و کُدنویسی و با استفاده از ابزارها و دستورات گرافیکی، فرم‌های جدید و خلاقانه‌ای را طراحی کنید؛ بنابراین این نرم‌افزار، مناسب آن‌دسته از معماران و طراحان داخلی است که علاقه‌مند به طراحی‌های معماری خاص، پیچیده و پارامتریک هستند و چندان تسلطی بر زبان‌های برنامه‌نویسی کامپیوتری ندارند.

یکی از ویژگی‌های مثبت گرس‌هاپر، انطباق‌پذیر بودن آن با سایر نرم‌افزارهاست که با استفاده از آن می‌توان بین رشته‌های مختلف مانند معماری، طراحی داخلی، طراحی جواهرات، فیزیک، عمران، شهرسازی، تأسیسات و… ارتباط برقرار کرد. علاوه بر این، از این نرم‌افزار می‌توان در حوزه‌های مختلف طراحی شهری، طراحی نما، شهرسازی و غیره نیز استفاده کرد. شما می‌توانید در پکیج استودیو گرس‌هاپر، تمامی مباحث را از مبتدی تا پیشرفته به زبان ساده‌تر و در مدت‌زمان کمتری آموزش ببینید و به‌راحتی فرمِ ایده‌های اولیه و ذهنی خود را مدل‌سازی کنید. نرم‎افزار پارامتریک گرس‌هاپر، نرم‌افزار قدرتمندی است که به شما اجازۀ طراحی فرم، آنالیز و انجام محاسبات را به‎صورت پارامتریک می‌دهد. در واقع، مزیت اینکه فرم را با پارامتر‌های مشخص ایجاد کنیم در این است که به‌راحتی می‌توان فرم مورد نظر خود را تغییر داد و همچنین می‌توان آن را به محاسبات دلخواه متصل کرد. طراحی دیجیتال و پارامتریک از شاخه‎های جدید و پُرطرفدار دنیای امروزِ طراحی، به‎ویژه در رشتۀ معماری است.

اثر حاضر، با توجه و تمرکز به این موضوع و با هدف آشنایی علاقه‌مندان به این حوزه و همچنین تربیت نیروی متخصص در این زمینه، مبانی و مفاهیم پایه، اصول اولیه و مباحث کاربردی این حوزه را در قالب یک پکیج آموزشی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‎دهد. مباحث مورد بحث دارای سلسله‎مراتب منطقی و انسجام موضوعی بوده و هنرجو در پایان دوره قادر خواهد بود تا با مهارتی که با شرکت در این دوره فراگرفته است، در این زمینه شروع به طراحی کند و در صورت تمایل، در دوره‎های پیشرفته و حرفه‎ای مربوطه نیز شرکت کند. در پایان این دوره شما قادر به طراحی و آنالیز فرم‌های پیچیده شامل انواع حجم و سطوح در حوزۀ معماریِ دیجیتال و پارامتریک خواهید بود.

ویژگی‌های نرم‌افزار گرس‌هاپر

  • نرم‎افزار بین‎رشته‎ای، کاربردی و قدرتمند
  • به‎روزرسانی مداوم و جامعۀ فعال و رو به ‎رشد
  • برخورداری از تعاملات نرم‎افزاری و سخت‎افزاری بسیار مناسب
  • ابزار مناسب جهت طراحی‎های الگوریتمیک، پارامتریک و دیجیتال
  • امکان خلق فرم‎های پیچیده و خلاقانه با قابلیت آنالیز و محاسبه

هنرجویان پکیج استودیو گرس‌هاپر می‎توانند از طریق گروه مجازی مربوط به دوره، موجود در رسانه‎های پیام‎رسان مانند تلگرام و واتس‌اپ، با مدرس دوره در ارتباط باشند و سؤالات خود را مطرح کنند. همچنین جلسات رفع اشکال در قالب وبینار و به‎صورت دوره‎ای و مدون، با توجه به نیاز هنرجویان برگزار خواهد شد.

نمونه مدل سازی های انجام شده توسط پکیج استدیو گرس هاپر

سیلابس دوره
پیش نمایش دوره آموزشی
سوالات متداول

نظرات

متوسط امتیازات

0
750,000 تومان
0 نقد و بررسی

جزئیات امتیازات

5 ستاره
0
4 ستاره
0
3 ستاره
0
2 ستاره
0
1 ستاره
0